Koci ogon jest bardzo przydatny. Podczas szybkich skoków zapewnia ciału stabilizację.Ponadto przy skoku z dużej wysokości pomaga spaść na wszystkie cztery łapy. Gdyby kot spadał z muru na głowę, to ze względu na prawa fizyki nie mógłby podczas spadania tak się obrócić, żeby wylądować bezpiecznie. A dzięki ogonowi może.
Podczas spadania kot wyciąga przednie łapy, a jednocześnie podkurcza tylne. Tylną część ciała skręca. Automatycznie głowa i przednia część ciała wykręcają się w drugą stronę.
Kot jest skręcony. W tym momencie robi silny zamach ogonem. Tylna część tułowia skręca się przez to jeszcze bardziej. Wtedy kot powtarza czynności: przednie łapy podkurcza i znowu prostuje, tylne łapy wyciąga i znowu podkurcza, skręca tułów, porusza gwałtownie ogonem i - siup! - ląduje na czterech łapach.
Na angielskiej wyspie Man chciano wyhodować rasę bez ogona, więc obcinano kotom ogony. W efekcie kotom wzmocniły się tylne łapy. Przez to ich tylna część ciała stała się cięższa.
Brak ogona można więc przynajmniej częściowo zrekompensować.
Z książki Martina Fritza "Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?"
#portrait #thursday #afternoon #car #cat #animal #people #kot #eyes #fur #january #pet #mammal #vertebrate #oczy #carnivorous #felines #felidae #placental