This site uses cookies to deliver the best possible experience. Learn more.
Yesterday
Week
Month
1 year
2 years
3 years

Jule Same always happens to me haha

M Sousa Theres something special about crossing stuff manually. And... Moleskine, I love them, my favourite sketchbook for over over a decade!

tigg There are even more overpriced note books around ...

Kateli Great idea ! I'm a notepad addict... as well as being a tookapic addict ! ;O)

Łukasz Gdyk Hej Paweł stoję przed dylematem zakupu obiektywu zaczynam przygodę z OM-D i nie wiem co kupić 17mm czy 45mm cena taka sama bo w sklepie 17mm mam w cenie 45. Będzie to pierwszy obiektyw który spełnić ma rolę obiektywu do domu i na wycieczki. Który bardziej polecasz?

Paweł Kadysz Gdybym miał wybierać między tymi dwoma wybrałbym 45mm, którego właściwie nie zdejmuję z body. Wyjątkiem są takie zdjęcia jak to tutaj. Ostatnio podobne pytanie zadała mi @Klaudia - poleciłem jej 45mm i jest bardzo zadowolona.

Trzeba jednak pamiętać, że 45mm na mikro 4/3 to odpowiednik 90mm - więc dość wąsko. Do portretów - super. Do krajobrazów - już trochę mniej. Ale z drugiej strony do krajobrazów też nie brałbym 17mm, a pewnie 12mm f/2.0.

Jakbyś chciał kontynuować rozmowę, to wyślij mi prywatną wiadomość (przycisk "Message" w moim profilu).

zlasu Która 17? 1.8 czy 2.8? Mam zupełnie inne zdanie niż Paweł, 45mm prawie nie używam, mam za małe mieszkanie chyba, to prawie teleobiektyw przydaje się czasem do dyskretnego street photo, do domu i na wycieczki bym nie brał, 25mm max. Za to 17mm to rozmiar dużo bardziej uniwersalny, odpowiednik standardowego 35mm, (youtube.com/watch?v=X17Tba_azx...), w wersji 1.8 bardzo ładnie wykonany, pokrętła ostrości i w stylu starych dalmierzy Leica. Do rozwagi jeśli zależy Ci na wielkości, poleciłbym jeszcze naleśniki 14 i 20mm Panasonica, dwa razy mniejsze od Olympusa. Do krajobrazu zaś polecam 9-18mm, trochę ciemny ale w krajobrazie to niepotrzebne i tak zwykle się domyka przysłonę by mieć głęboką ostrość, świetny optycznie na poziomie stałych obiektywów.

Kazziz podbijam opinię @zlasu , też mogę coś doradzić, w razie czego pisz.

Tomek De Gambe Red one as background is suggesting? (:

EXIF data
Brand
OLYMPUS IMAGING CORP.
Model
E-M5
Aperture
ƒ/2.8
Focal length
17mm
Shutter speed
1/50s
ISO
200