This site uses cookies to deliver the best possible experience. Learn more.

Witam wszystkich. Mam pytanie a nie mam nikogo z wiedzą na ten temat. Dzisiaj robiąc zdjęcia zauważyłam, że na białym tle wychodzą mi takie przebarwienia na każdym zdjęciu. Takie paski. Wcześniej tego nie było. Nie wiem, co może być tego przyczyną, i trochę się martwię, że coś nie tak z aparatem. Na moim dzisiejszym zdjęciu to widać. Czy ktoś może wie co może być przyczyną?

7 comments

Ian Prince Probably because of the artificial light source. If you google "Sony 6300 banding" it gives a few tips how to avoid the bands, for example use the mechanical shutter and not the electronic (silent) one. This link explains it: sony.com/electronics/support/a... Hope that helps.

Lauren Huston Agreed. The most likely cause is having silent shutter on. I remember taking very cute photos of Clydey and then realised they had banding all through them. :(

annielika Thank you so much. Now I understand what happened. I was afraid that my camera was broken :D

Daniel Borth I noticed it when making movies, it helps me to go down to 1/50 or 1/100.
Such a problem occurs when light from bulbs mixes with daylight (some bulbs have a strange shade that affects photos and movies so much).
The easiest thing to do is simply switch off the bulbs and after the problem :)

PL:
Ja zauważyłem to przy kręceniu filmów, mi pomaga zejście z czasem do 1/50 albo 1/100.
Taki problem pojawia się gdy światło z żarówek miesza się z dziennym ( niektóre żarówki mają dziwny odcień który tak wpływa na zdjęcia i filmy )
Najłatwiej jest po prostu wyłączyć żarówki i po problemie :)

annielika But in my case, I had only a bulb, it was dark outside... I am not sure, but I think maybe more sources of light mixed. I will try today with only softbox.,, thank you for sharing your experience, I will also try that.

Daniel Borth If You must use this lights try setting shutter speed at 1/50 or 1/100
For me this always resolve the problem :)

wiktoria31 Wybacz ale nie wiem co się stało