This site uses cookies to deliver the best possible experience. Learn more.

Książki warte przeczytania dla początkujących lub albumy znanych fotomistrzów godne miejsca na półce

Cześć, to znowu ja, ta zielona. Jestem z pokolenia, które czyta i lubi uczyć się z książek. Wiem, wiem praktyka jest ważna, ale chcę poznać teorię. Półki uginają się od różnych poradników, Zapytuję praktyków, co warto przeczytać?

29 comments

Robert Łysik Polecam książkę pt. ,,Szkoła Fotografowania National Geographic'' I moim zdaniem bardzo pomaga ,,podglądanie" znanych fotografów

sylwiatka Dzięki za polecenie książek. Znani czyli... Jakieś oczywiste oczywistości?

Rafal Zależy czym chcesz się zająć w fotografii...podobnie rzecz się ma z podręcznikami. Osobiście uważam, że lepiej pójść na kurs podstaw fotografii organizowany przez fotografów lub przez takie gupy jak Fotoakademia (dla użytkowników Canona) czy Akademia Nikona. Mimo, że posiadam system Canona (jeszcze przez chwilę, bo jestem przed wymianą) to Akademia Nikona bardzo dużo mi dała. Organizują kursy dla początkujących obsługi aparatu, ale też tematyczne szkolenia. Podobnie Fotokademia ma spotkania ogólne i spotkania tematyczne. Niektórzy fotografowie również organizują takie spotkania (np. Marek Waśkiel organizuje takie kursy. m.in w Warszawie). Często te kursy prowadzą znani fotografowie (oczywiście polscy)

sylwiatka Czytasz mi w myślach. 😉
Właśnie zaczęłam rozważać udział w konkursie. Kurs+lektury+obserwacja dobrych fotografów +praktyka... 😍 Co z tego wyniknie? 🤔

Paweł Kadysz Jak uda Ci się dostać cokolwiek Michael’a Freeman’a to warto. „Idealna kompozycja” albo „Okiem fotografa”.

Ale przede wszystkim - instrukcję aparatu którego używasz. Szczególnie jeśli to pierwszy aparat.

Mówię poważnie. Zaskakująco wiele osób nawet nie otwiera instrukcji, a później jest problem, bo nie wiadomo co to jest SS, EVF, jak zmienić ISO albo czym się różni tryb A od trybu P. I często aparat ląduje na półce bo „nie umiem w fotografię” :)

Gdybym nie wiedział jaka jest różnica między „D” a „R” to nie wsiadałbym za kierownicę auta z automatyczną skrzynią biegów ;)

sylwiatka Ha ha ha, bez prawa jazdy daleko nie pojedziesz 😉dzięki

Marta Tomaszewska "Okiem fotografa" bardzo polecam! Chyba była tą jedną najbardziej znaczącą z wszystkich jakie przeczytałam.

Viola Qniej potwierdzam - Okiem fotografa oraz Umysł fotografa to moje pierwsze książki o fotografii, zakupione ponad 10 lat temu - dały mi najwięcej. Później książki DuChemina, jest bardzo "moj". Warto też pójść w historię, zerknij na Historię fotografii czy Fotografię XX w. I koniecznie na kanał Karol o fotografii na YT, uwielbiam człowieka! Peace!

annielika Dziekuje za ta pozycje. Juz zakupilam i juz czytam. Swietna.

Marta Tomaszewska A jeszcze "ekspozycja bez tajemnic" i "czas naświetlania bez tajemnic" - troche oczywiste oczywistości ale warto czasami też sięgnąć do podstaw.

sylwiatka O podstawy mi chodzi, zatem dzięki ♥️

Solmaremi Scott Kelby też przystępnym językiem pisze o fotografowaniu. Mam i korzystam.

bartez83 Również polecam Scott Kelby, bardzo łatwo przyswajalny mam kilka pozycji.

Magda Ko Dorzucę jeszcze albumy fotomistrzów - Henri Cartier Bresson i Peter Lindbergh to moi faworyci. Helmut Newton, Sebastiao Salgado czy Szymon Brodziak , też polecam.

sylwiatka Takiego wpisu mi brakowało. Dzięki

Rafal Ale nie uszczegółowiłaś tego co chcesz fotografować - inni mistrzowie są od makro, inni od aktu, inni od przyrody a inni jeszcze od architektury. Generalnie warto zajrzeć do wydawnictw Taschen. Bresson (fotoreportaż), Salgado (ludzie i natura), Brodziak (mistrz cz-b) a Newton to akty. Ja dołoże jeszcze Piotr Chara (polska przyroda), Sławek Hesja Krajniewski (fotografia lotnicza), Joel Sartore (specyficzna fotografia przyrodnicza), Sebastian Munier (fotografia przyrodnicza minimalistyczna), Maciej Fiszer (przyroda i niesamowity album o życiu świń w chlewach zrobiony aparatami analogowymi), Angela Scott (przyroda Afryki), Tomasz Gudzowaty (album Closer - niezwykły, zdjęcia analogowe), Karol Nienartowicz (fotografia górska), Tomasz Tomaszewski (fotoreportaż), Tadeusz Rolke....dużo wymieniać można

sylwiatka Rafale, dziękuję za taką bogatą w szczegóły wypowiedź. Sama jestem na początku i nie jestem w stanie określić co mi podpasuje. Wyzwanie 356 może to odkryje. Dobrego światła 😉

mariusz77 A ja polecam video blogi, jeśli ma to być fotografia przyrodnicza to Marek Waśkiel, duża dawka wiedzy w przystępny sposób, łatwo znaleźć w sieci.

Rafal rewelacyjne videoblogi to dr5000 (zwłaszcza film o ostrości w aparatach!) na YT oraz Jestrudo (dla początkujących, dziewczyna bardzo fajnie opowiada. Marek Waśkiel bardzo fajny !

Radosław Czachor Privet, eto yet literatura ruskaja, polskiego dobrze nie znaju. A give a title "Alibi na szczęście". You are looking for in bibliotecs.

mirum Pierwszą książkę jaka czytałem w tym temacie była: Książka o fotografowaniu - Andrzej Mroczek.
Mi osobiście bardzo przypadła do gustu dużo trafnych uwag

Ian Prince Lots of good references. English translation for those like me whose Polish is severely limited: translate.google.com/#view=hom...

Marcin K. It looks like I can reveal a small surprise 😃 for you: next to reply "arrow" button there is a round-world-like button that lets you translate any chosen message - quite recently introduced feature

So if you want to write a longer comment in French it is fine as well :-) I just do not know whether it translates to your chosen language in the settings section or to English.

Ian Prince Aha thanks, I hadn’t thought of clicking the globe! Mmm, maybe a flag would be clearer or maybe that just me.

@Paweł are you planning to make the photo titles and descriptions translatable too?

Ian Prince Aha the titles and descriptions *do* have a translate function! Just didn’t look hard enough 😂

Thanks!

Paweł Kadysz We tried different icons from the set we're using, and the globe looked best fontawesome.com/icons?d=galler... But I'm thinking about switching from icons to text labels. so "Like Reply Translate" instead of heart, arrow and globe icons. Need to test it though.

Ian Prince Great. Maybe test flags in the user’s preferred language setting or browser language ?

wolf5757 wizyta w bibliotece ASP dział fotografia wiele wspaniałych ksiązek, również polecem analize dziel Rembradta analiza swiatla warsztaty dadzą Ci najwięcej bo potem masz analize swoich mocnych i slabych stron/foto oczywiscie/

leszek55 Scott Kelby, polecam, od serca:) i z przymrużeniem oka:)