This site uses cookies to deliver the best possible experience. Learn more.

Wybór pierwszego statywu

  1. cyfrowe.pl/aparaty/statyw-manf...
  2. cyfrowe.pl/statyw-vanguard-ada...

To są dwa statywy nad którymi się zastanawiam. Statyw będzie używany w krótkich i długich podróżach, wycieczkach itp. Wybrałem te dwa ponieważ zależy mi na rozmiarach, wadze ale też na stabilności. Pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości a może zaproponujecie coś całkiem innego.

7 comments

Lauren Huston Last year I came across a brand I'd never heard of before - Leofoto. It was recommended by Lonely Speck, and after some brief research of my own, I purchased the LS-284c.
It's a great tripod, small enough that I can carry it in my bag (with the head detached) but it's tall enough that I dont have to stoop down to view through the viewfinder. Stability-wise it's one of the stiffer tripods I've used. And the price is decent. The only thing is because it's one of the lesser known brands (but becoming more popular! I now know a few photographers here in Brisbane with the brand) it's a bit more difficult to track down.
Could be something to consider. :)

Krysia Ja bym wybrała lekki :D
I na tym kończy się moja wiedza.

Kacper Cybuch Zakładam, że w okolicach 400 zeta się kręcimy - ja od kilku lat używam tego: cyfrowe.pl/aparaty/statyw-benr...

Stabilny, dobrze wykonany, aparat z zapiętym 70-200/2.8 spokojnie trzyma. Środkowa kolumna ma haczyk, na którym można dodatkowo powiesić plecak czy inne obciążenie.

A - i jeszcze można zamontować aparat od dołu, między nogami - przydatne w makro czy przyziemnych fotkach.

Podobno jeszcze w monopod można go zamienić, ale nigdy tego nie robiłem;)

Jest jeszcze mniejszy model IT15 - pytanie co chcesz na nim montować, bo mniejszy udźwig ma.

Marta Tomaszewska Każdy statyw jest za lekki żeby go używać i za ciężki żeby go nosić ;-)
Tak tylko żeby zasiać fermentu napiszę, że po latach walki ze sobą i wagą bagażu w podróże zabieram gorillapoda (dawał radę z 5d+70-200/4), a stacjonarnie/samochodowo mam pełnowymiarowe manfrotto.

Ale ja ze statywu to tylko nocą ;-)

Rafal Gorilla pody są różne i mają różną wytrzymałość. Najlepszy chyba daje radę z 5 kg zestawem foto (body plus szkło), nie da sobie chyba rady z tele 400 mm ale to już inna inszość. Ja niestety wolę stabilność i zdecydowanie wolę ponosić cięższy statyw (czy wrzucić go do bagażu głównego w czasie lotu) i mieć komfort, że utrzymam zestaw w silnym wietrze. Tego zdjęcia Gorilla padem bym nie zrobił ("Day One - View from the Volantstinden (475 m)"). W tym przypadku wiało tak silnie, że praktycznie obciążyłem statyw plecakiem oraz leżałem na nim bo inaczej sprzęt by się przewrócił....wiało bardzo mocno...i statyw to wg mnie jedna z ważniejszych rzeczy w ekwipunku fotografa krajobrazu. Moze warto przyoszczędzić trochę więcej (nawet znacznie więcej i kupić porządny sprzęt na lata - Manfrotto, Gitzo a może coś nowego - Peak Design Travel Tripod (peakdesign.pl/p/statyw-peak-de...) ale to już pod 2000 zł....niestety jakość i waga kosztują...ale jeśli wydajemy dużo na sprzęt foto to warto również postawić go na bezpiecznym statywie

Marta Tomaszewska A ja to: "3.112" zrobiłam z gorillapoda ;-) ale tak - oszukuję, bo tam był kompakt w użyciu, więc zupełnie inne obciążenia. Choć pewnie jakbym się zdecydowała targać lustro na te 5000m z haczykiem, to i tak tylko z gorillapodem.

Przykładu z lustra z kulek chyba nie mam, choć mam też nawet coś w analogach porobione. Tyle że tak jak napisałam wyżej - dla mnie statyw to ostateczność. Panoramy cykam z ręki ;-)

I dokładnie dlatego sieję ten ferment, bo na początku tez mi się wydawało, że koniecznie jest mi potrzebny statyw, kupowałam, cudowałam, w pewnym momencie miałam frotkę na 1.70m. A potem się okazało, że doskonale sobie radzę bez albo z czymś "prowizorycznym" :) (a nogami od frotki wymieniłam się z kolegą posiadającym analogiczną, któremu było za nisko i oboje jesteśmy zadowoleni :D)

Owszem, wielu zdjęć w ten sposób nie zrobię, ale zostawiam je bardziej wytrwałym (tu z ukłonami do Ciebie :)). Może jakbym była młodym silnym facetem to te 2kg gratis nie robiłoby aż takiej różnicy :D

A z tym statywem tanim, lekkim i stabilnym to jak z usługami - tanio, dobrze, szybko - wybierz dwa ;-)

Magda Korzewska Używam od kilku lat, dość lekki, przy rozciąnięciu do pełnej wysokości, ostani poziom to bardzo delikatne nóżki, ale zazwyczaj nie muszę tak wysoko ustawiać aparatu. cyfrowe.pl/aparaty/statyw-manf...