This site uses cookies to deliver the best possible experience. Learn more.

Tookapic will NOT be shut down (edited)

🇵🇱 Polskie tłumaczenie? Kliknij "przetłumacz" pod tytułem posta.

Hello dear people of Tookapic!

I have recently returned from one-week vacation, where I had plenty of time to think.

To think about the future of Tookapic.

I’m actually drafing this message in a notes app on the plane flight back to Poland. With no distractions, and even 4 more hours to think.

What I’m about to tell you in a moment has been on my mind for quite some time. I just needed that time to think to make a decision.

Actually, I’ve been struggling with this decision for 2-3 years. And it’s been one of the hardest decisions of my life.

So, here goes…

I decided it’s time to move on and shut down Tookapic.

What does it mean exactly?

I still strongly believe in the idea of 365 projects and the mindful approach to life and photography (and yes, I still take daily photos).

That said, if I don’t find anyone to replace me in the next few weeks, the site will be shut down by the end of this year.

Why I made this decision?

Over the last 8 years of doing 365 project and running Tookapic I learned a lot about myself. One thing I learned is that I know how to build a product that people love. On the other hand I also learned that I have no idea how to market such a product.

I believe that with someone else in charge Tookapic would’ve been much bigger now.

Tookapic.com is a complete product. But I am not capable of providing what Tookapic deserves — growth, marketing and more wonderful people like you.

I’m just not that person.

One more thing I can do, is finding someone to take over the whole site. Someone to run it for the next 8 or more years. Someone to develop this amazing community.

Know anyone that might be interested in buying Tookapic? Let me know in the private message - or even better at pawel.kadysz@tookapic.com

Before you start another #tookapichero thing (which was something I’v never expected could happen! Thank you!) — it’s not about the financial struggle.

Tookapic pays for itself. It even makes some profit.

But 8 years for me is enough. Time to move on.

So again, if you know anyone who’d be interested in acquiring Tookapic, let me know.

Thank you for being part of this wonderful community.

— Paweł

PS. Before the shut-down we’ll develop a fair solution so all your photos are safe and backed up for you, before we go offline.

PPS. You’ll be getting all the details (including refund terms, etc.) via email over the next few weeks.

112 comments

120mr Are you sure that few weeks of serching of a buyer is enough? That sounds like a short term chance to tookapic. There is a few places where you can sell your business online, for example Empire Flippers, but are you ready to potential change of tookapic? What if a new owner would make the place unbearable?

Paweł Kadysz I've been looking for someone for months now. I'm giving myself few weeks more. "What if a new owner would make the place unbearable?" — right now it's "perfect" for a very small group of people. Maybe that's what it needs — a change. And a big one. What I do know, is I won't be able to give it another go.

120mr There is one more thing - I think that four months notice is definitely too short for a product which you supposed to use for minimum 365 days.

Paweł Kadysz Most of the currently active users are way past their first year. After this annuncement the number of active users will probably drop. I'm not going to extend the notice to 6-12 months (additional cost of $500/mo) for 10-15 people.

Daniel Borth This is sad news but I understand your decision, it's probably time for some changes, thanks for these few years

agacper Smuteczek, ale też czuję wdzięczność, że w takim projekcje mogłam i jeszcze chociażby przez chwilę mogę uczestniczyć. Rozumiem też Twoje decyzje, pozdrawiam ciepło 😊

patrycjaskupinska Szkoda, ale rozumiem :) dziś wypada mi ostanie zdjęcie 365 i dziś postanowiłam również że będę kontynuować i zrobię kolejny rok! Dziękuje za możliwość uczestniczenia w tym projekcie i za wypracowanie u mnie codziennego nawyku w robieniu zdjęć! :))

sebi Hej ,
Projekt , który dał mi wiarę i wiele radości .... Szanuję decyzję i nie będę jej komentował ... Dla mnie to były wspaniałe chwile i oczywiście zostaję do ostatniego dnia !

Artur Łobocki To wisiało w powietrzu od jakiegoś czasu. Wielka szkoda, bo dla mnie Tookapic to jednak zawsze byłeś Ty @Paweł ale zgodzę się, że platforma potrzebuje zmian. Jedno jest pewne - powinna dalej istnieć. Kibicuję Ci w znalezieniu kupca/inwestora. Nawet jeśli się nie uda to zachęcam wszystkich z tookapicowej społeczności, żeby nie zamykali swoich projektów teraz. Bądźmy razem na pokładzie do końca. To zaszczyt...

Basia Przez skórę wyczuwałam zmiany, więc nie jest to dla mnie całkiem zaskoczenie. Nadal nie potrafię sobie wyobrazić swojego życia po Tookapicu. Trzymam kciuki za znalezienie dobrego rozwiązania. @Paweł zrobiłeś dla nas więcej niż potrafimy to wyrazić słowami

Tomasz Bojakowski Zacząłem swój projekt 66 dni temu. To krótko w porównaniu do wielu istniejących tu projektów, ale wnosi w moje fotograficzne życie wiele dobrego. Szanuję decyzję, ale mam też nadzieję, że będę mógł go kontynuować do końca. To świetne miejsce na rozwój, a przede wszystkim niepowtarzalna społeczność, niespotykana w żadnym innym miejscu z jakim było mi się fotograficznie stykać. Szkoda by było tego codziennego rytuału wrzucania zdjęć, przeglądania twórczości innych i szukania inspiracji. Mam nadzieję, że to miejsce "nie umrze" czego Tobie i wszystkim nam życzę!

Luiza Chociaż swoją przygodę z Tookapic skończyłam już jakiś czas temu to projekt bardzo dużo mnie nauczył za co jestem bardzo wdzięczna! Mam nadzieję, że znajdzie się najlepsze wyjście z tej sytuacji, powodzenia!

Jennifer You know, I had vague thoughts about tookapic the other day, hoping things were still going okay and it was less of a struggle now. This isn't totally surprising. Whatever happens, I super appreciate that it ever existed. Changed my life and tracked my life while that happened. The fact that I flew across the world to stay with and meet folks I met on here is pretty damn incredible.

I'll see if I somehow know people who might be interested. Some questions (and apologies if these have already been answered in Polish or another language) - does the owner have to be based in Poland for any legal reasons? Is there a preference between an individual buyer or a corporate one?

Thanks for everything @Paweł!! Best of luck with new adventures :)

Paweł Kadysz Thank you Jennifer. No restrictions on where the new owner has to be based. Can be individual or corporate.

bistronomia Chociaż nie wrzucam już tutaj swoich zdjeć to po pierwszym roku spędzonym na tookapic kontynuuje projekt. Dzisiejsza informacja wywołała dokładnie to samo uczucie kiedy lata temu Onet ogłosił zamknięcie serwisu digart. Uwielbiałem zaglądać tutaj. Zdjęcia społeczności tookapic często były dla mnie inspiracją. Pozdrawiam.

Piotr Saweczko Jest mi smutno. Wielka szkoda.

Viola Kuniej wielka szkoda!
z absolutną szczerością stwierdzam, że Tookapic zmienił moje życie i to dzięki Tobie, Paweł, robię teraz to, co robię...
i bardzo Ci za to dziękuję!

Chris Breitigan Although I've been away for a few years now, this is certainly a bummer as I just restarted a new project last week. I remember learning about Tookapic from following you on Dribbble all these years ago. I had just started learning photography in 2013 and joined Tookapic in 2015. Although I've only completed 1 whole 365 I agree with others that the community is the best part. It has been wonderful to see so many familiar people still active, posting and commenting. People remembered me even though I've been away. While I am sad about your decision, I am happy and grateful that you've kept it up this long. Hopefully something can be figured out to keep Tookapic going but even if not, the memories were worth it. Thank you, Paweł ❤️

Iwona- shadoke Wielka szkoda i strata. Paweł, chciałam zapytać, czy nie myślałeś żeby rozpocząć współpracę z kimś, kto chętnie wykonywałby prace, których Ty robić nie lubisz , lub zwyczajnie nie masz czasu? Może to naiwne pytanie, ale mi się jakoś nasunęło 🙈

Paweł Kadysz No właśnie szukam :P lubię tu być, wśród społeczności, wśród zdjęć. Ale jako osoba odpowiedzialna za to wszystko po prostu się wypaliłem i mam świadomość, że nic dobrego dla Tookapic już nie zrobię. W tej chwili Tookapic żyje, ale trochę jak pod aparaturą w szpitalu. Co to za życie.

Lido Samo życie jest piękne, tylko problemy nas przytłaczają. Tookapic nie jest dla mnie produktem, jest wspaniałym, ekskluzywnym klubem dla pasjonatów fotografii, jest jak kawiarnia do której wpada się każdego dnia i spotyka bratnią duszę, co w dzisiejszych agresywnych i pełnych hejtu czasach, jest prawdziwą perełką. Perełką nie do zastąpienia. Tak sobie głośno myślę, jak Iwona, może student informatyki do pomocy... nawet kosztem zwiększenia opłaty.

Paweł Kadysz To nie jest kwestia braku czasu czy pomocy. Tookapic jest w obecnej formie właściwie bezobsługowy. Ot, 5 minut tygodniowo na dodanie nowego tematu tygodnia + raz w miesiącu godzina na sprawy ksiegowe. I to wszystko. 1h i 20min pracy w miesiącu. Ale tu nie o to chodzi.

Chodzi o to, że w takim trybie Tookapic prędzej czy później wygaśnie sam z siebie. Już teraz została nas tu garstka. Problem leży w tym, że Tookapic mógłby być czymś więcej, ale nie ze mną jako "prowadzącym". Ja na tym stanowisku już się wypaliłem i zdaję sobie sprawę, że nic więcej nie zrobię (próbowałem wielokrotnie), a nie chcę się dłużej miotać.

Fizycznie boli mnie świadomość, że serwis się wypala z tygodnia na tydzień. Dlatego jeśli nie znajdzie się nikt na moje miejsce — uważam, że trzeba go zamknąć z godnością, kiedy wciąż jest to miejsce z garstką pasjonatów a nie pustostan.

Student informatyki tutaj nie pomoże. Bo to nie jest kwestia obsługi informatycznej. Po tej stronie wszystko jest ogarnięte. Nawet dodawanie tematów tygodnia można byłoby pewnie zautomatyzować i wtedy zostałoby już tylko ogarnięcie księgowości raz w miesiącu.

I pewnie pomyślisz — "no pewnie, jak się poświęca na coś godzinę w miesiącu to nic z tego nie będzie". Poświęciłem serwisowi prawie 8 lat. Bywały miesiące, że pracowałem nad nim po 8-12 godzin dziennie bez wynagrodzenia. To również nie jest problem z brakiem zaangażowania.

Nie jestem osobą, która jest w stanie rozhulać tego typu serwis. Przez lata próbowałem się okłamywać — że wystarczy spróbować jeszcze raz. Że tym razem, ten pomysł, w tym roku wypali. Nie wypalił. Bo nie jestem do tego odpowiednią osobą.

Basia A może grupa osób z odpowiedzialnością za konkretne zadania, jedna osoba odpowiedzialna za fb, inna za ig, jedna zajmująca się pierwszoroczniakami, jedna ogarniająca problem techniczne itp., z obowiązkowymi spotkaniami choćby na zoomie raz na miesiąc, gdzie odbywałaby się burza mózgów. Wiem, tu też potrzeba szefa wszystkich szefów

Paweł Kadysz Tu mówisz już o firmie zatrudniającej kilka osób. To nie ten kaliber przedsięwzięcia ;)

Michał To może zróbmy spółdzielnię ;) Z podziałem obowiązkuw pewnie dalibyśmy radę - już kiedyś np. @Kazziz obsługiwał social media. Ale to co @Paweł komunikuje, to fakt że serwis się nie rozwija, nie ma na niego wizji, pomysłów na ściągnięcie nowych fotografów. W stałym i regularnie pomniejszającym się gronie użytkowników w końcu zabraknie inspiracji i świeżości, nawet dla nas - weteranów.

Z drugiej strony to wygląda na cholernie trudne zadanie, bo mamy bardzo wąską grupę docelową. Czym przyciągnąć rzesze osób wrzucających seryjnie fotki na instagrama i pokrewne serwisy? Tam mają followersów, interakcje, świadomość uczestniczenia w życiu znanej marki - to motywuje. A jesli ktoś zauważa wartość jaką daje tookapic, to często muszą minąć tygodnie lub nawet miesiące. Za długo w dzisiejeszym rozpędzonym świecie. Zresztą, pewnie Paweł ma statystyki jak wiele osób rezygnuje w ciągu pierwszego miesiąca. Żeby to zmienić, u sterów tookapic musi pojawić się osoba charyzmatyczna, świetnie czująca marketing social media i przede wszytkim absolutnie wierząca w to co robimy.

I teraz mogą być dwie motywacje: fotograf, wizjoner który chce promować podejście tookapicowe, albo czysty biznes. Paweł był zmotywowany tym pierwszym - nie wyszło. Więc moim zdaniem zostaje biznes - ktoś kto zauwży potencjał na realny zysk z prowadzenia tak niszowej platformy, wie jak to zrobić i ma na to środki. Taki scenariusz zmieni na pewno tookapic, ale pozostawi szansę, że w jakiejś formie DNA projektu zostanie zachowane.

I chyba zgadzam się z podejściem, że lepiej zamknąć serwis w dobrej formie - i tak go zapamiętać - niż podtrzymywać go i czekać aż sam wygaśnie. Co wtedy pozostanie dla nas? Rozejdziemy się po odmętach internetu, część z własnymi blogami a część na inne social media. Może odnajdziemy się po tagu #tookapic :) Ale zanim to nastąpi, będziemy musieli się spotkać i razem wyciągnąć tą przysłowiową wtyczkę - żeby @Paweł nie musiał tego robić sam.

Basia To są odpowiedzi na pytania, które sobie zadałam. Czy dałabym radę sama pociągnąć prowadzenie Tookapica? Oczywiście, że nie, nie mam takiej wiedzy i doświadczenia, ale już parę razy zaskoczyłam sama siebie, jak opowiadałam publicznie, także na spotkaniach na żywo w internecie o moim życiu z Tookapic, więc może jakąś część może bym podołała. Kwestia zatrudnienia - pewnie faktycznie trzeba by było to jakoś prawnie rozwiązać, ale zanim przeczytałam Twoją odpowiedź, zadałam sobie pytanie o wynagrodzenie i stwierdziłam, że przy założeniu, że nadal prowadzę projekt, zniżka na roczny pakiet byłaby, dla mnie, satysfakcjonująca. Zdaję sobie sprawę, że moje pomysły są mało realne, wynikają jedynie z tego, że tu znalazłam swoje miejsce. Nawet jeśli nie uda się znaleźć rozwiązania i jedyne co będzie do zrobienia to wyciągnięcie wtyczki, nie będziesz wtedy sam.

Kazziz tookameet!

myno What a disappointment!
This little community is finally a victim of the intimacy that reigns there!
Often short of time, inspiration or motivation, I don't even consider getting up one morning without asking myself: where will tookapic take me today?
How will you manage this passage, you who are at the appointment day after day?
Do you have an idea to replace tookapic if nobody will continue the fantastic job done by Pawel?
Whatever, thank for those for years and hope you will find a solution, for you and for us!!
Christine

tigg I have read and acknowledge all the comments above - and thank you for that little globe icon that translates all comments into my native English. That is a gem. I find it interesting that I have recently felt unable to find the time (=motivation?) to fully engage with this site as I should. Like being a member of an organisation who is only prepared to turn up and take, giving nothing back at all.
I was going to stop at the end of my sixth year - which crept up on me without even noticing; shame on me, only when congratulatory comments came did I realise. But now I will carry on to the end, God willing. The pressure of life has taken me away from one of the core principles - mindfulness. Daily photo journals can become a pressure, staying up after husband goes to bed "because I haven't posted my photos yet". Pressure, not mindful.
I notice that the internet and social media are now awash with daily photo journals, all competing for Mr or Mrs "snapper" and unless the site has that special something .... Tookapic certainly had that 8 years ago. The quality of the photographs, the talent willingly shared and the inspiration generated is special and very precious.
I have no ideas, no clever words, just gratitude and my feelings from the heart. Pawel must do what is best and right for him and his family.

Asia_O. To mój 242 dzień na tookapic. Mimo to, że daleko mi jeszcze do bycia weteranem, nie ukrywam, że bardzo zasmuciła mnie wczorajsza wiadomość. Nie mam świadomości jak było tu na początku i co takiego się zepsuło, ale może to i dobrze, bo widzę rzeczy takimi, jakie są one w chwili obecnej. Takie spojrzenie świeżym okiem ;-) Pokochałam tookapic od pierwszych chwil. Za kameralność, wspaniałą społeczność, za to, że mogę tu "wpaść", kiedy chcę, pozachwycać się Waszymi zdjęciami i tak, teraz już mogę to powiedzieć - czuć się tu jak u siebie...Gdy zobaczyłam poraz pierwszy info o tookapic na fb pamiętam, że uradowana powiedzialam bliskim, że wreszcie znalazłam miejsce dla pasjonatów fotografii, o jakim od dawna marzyłam. Taki prezent od losu na Nowy Rok... Jak najbardziej szanuję decyzję Pawła. Wiem, że to truizm, ale zmiany są elementem naszego życia. Są one po to, aby ustąpić miejsca "nowemu"...I choć trudno mi wyobrazić sobie pierwszy dzień bez tookapic, mam nadzieję, że będzie mi dane ukończyć chociaż 2021. A może i kolejny...Zaczynam odliczać 123 dni. Uda się? Zobaczymy. Tak czy inaczej na pewno zostaję tu do końca...

bartlomiej_w Cyferka do cyferki - tak sobie podliczyłem, że uda się Tobie @Asia_O. ukończyć rok na Tookapic ;D Tak trzymaj

Asia_O. Ooo, dziękuję za to podliczenie, to miłe z Twojej strony😊 może się uda, a jeśli nie to tak i warto było...🙂

FlyteWizard Thank you for updating us on the status of Tookapic. As sad as I am about the journey ending, I think we might have all seen it coming :/

I'll finish up this year of daily photography, and I think it will be a nice end to a journey. Completing one last year, and ending gracefully.

I personally won't be continuing with Tookapic if it is acquired. I came for the intimate community and have put time and energy into Tookapic and I don't want it to become another internet application with a billion users. And thus, don't think it would be a place for me if acquired.

Thank you for the amazing last few years Pawel, all the best in your next adventure!

jazzie That‘s sad news! I can understand Pawel. I’ve now had mixed feelings concerning tookapic since two years or so, because as @tigg wrote it can be stressful to upload daily and many pics were just here for the streak. On the other hand that streak pressure motivated me to go out and take some pics every single day for more than 5 years now, which I am thankful for!
What I also noticed that that small-community-thing we had here in the beginning went lost some time ago. The community remained small, but the interaction with other users decreased or was reduced to ‚great pic!‘, as on other platforms.
Maybe that change is just what I need, because the end of tookapic will force me to re-think my photographic everyday life. I have increased my activities on Insta recently, looking to post little series instead of one single pic. And not daily…

tigg Are you easy to find on Instagram? I’ll have a look now …

jazzie I have two accounts, the more active one is zia.nja - I couldn't find you yet!

Michael Gatton So sad to hear it, Pawel. Love this place and hate to see the community dissolve. I'v been off my game lately but planned to get bqck on track soon. I'll look for people on instagram. @michaelgattonnyc

lu Smutna wiadomość, tym bardziej że to jedyne miejsce w internecie gdzie się zadomowiłem.
Paweł to wszystko co pisałeś by zachęcić do projektu sprawdziło się, systematyczność, warsztat, nabrałem pewności siebie i zacząłem publikować fotki też poza projektem. Ba, nawet zacząłem komentować zdjęcia innych... otworzyłeś introwertyka.
I za to serdecznie Ci dziekuje..
.
.
P.s. a i mam nadzieję, że obudzę sie z tego koszmarnego snu w którym piszę ten komentarz, bo jakoś nie wyobrażam sobie jak to będzie po #tookapic

leszek55 Dzień dobry. Dziękuję Pawłowi, ale też wszystkim, których "spotkałem" na tookapick'u". Za życzliwy klimat, za ciepłe słowa i za wszystkie lajki:)
Przełamałem się do pokazywania swych zdjęć na tym naszym portalu (a i nie tylko tu)
Zwiększyłem umiejętności robienia fotek, ale też obróbki w leightroomie (nawet jak mi nie wychodziło, to była zawsze z tego jakaś nauka;))
- obsłudze aparatu (to faktycznie wymaga ciągłego z nim kontaktu)
Ale za bezcenne uważam jednak możliwość "obcowania" z pasjonatami:):) Miło było!
Generalnie jestem dobrej myśli, że jakoś się nie rozpadniemy i odszukamy w nowej rzeczywistości.

craig I am so sorry to hear that Tookapic will possibly close by the end of the year but fully understand your decision Pawel (if it is hard on us as members it must be even harder for you as the site creator). I have been here for just over 6 years and have made may friends who I will certainly miss if the site does close. I am fortunate in that I have a project running in parallel on Blipfoto which I have run for 10 years so I will still have an outlet for my daily photos.
Good luck in the future Pawel with whatever you decide to do and thank you for all your work on this wonderful site.

Dana Lightman As so many others have expressed, I will be very sad if Tookapic closes at the end of this year. And at the same time I commend you, Pawel, not only for all the work and effort you put into this site, but also for knowing when it is in your best interest to stop. I am so appreciative for the opportunity to participate in this community. I am continuously surprised and inspired by the creativity of our members when it comes to the theme photos and by the beauty of the world that comes through in so many shots. I will definitely find a new way to continue with photography on a regular basis, but for now I will be ever more appreciative of the community and sharing that is the best part of this experience.

leszek55 Dana. I feel the same :)

Marta Tomaszewska Człowiek na chwilę ucieknie z internetu, a tu takie rzeczy...

Nie wiem co powiedzieć. Na pewno dziękuję ❤ dopiero co pyknęły mi tu 4 lata, które zdecydowanie wpłynęły pozytywnie na moje fotograficzne życie. I jest to jedyne miejsce, w którym się regularnie fotograficzne udzielam. Bo jest to wyższa jakość społeczności.

Jestem bardzo ciekawa co się wydarzy i trzymam kciuki, żeby to była najlepsza opcja z możliwych.

Kazziz At least I will never forget the logo, @Paweł :)

Comment was deleted

Paweł Kadysz Yup, that's a good suggestion. And it happens to be exactly what I've been trying to do for the last 7 years. No luck. ¯\_(ツ)_/¯

Comment was deleted

Paweł Kadysz Pro photographers are not in the target group. Tookapic is a place where amateurs become pro. I tried several Flickr groups, with no results. As for advertising on those platforms — that would require tens of thousands od dollars in marketing budget. Tens of thousands of dollars is not even our entire annual budget :P

Comment was deleted

mirum Jestem dopiero w trakcie drugiego projektu, ale wiem, że bez tookapic i ludzi tutaj na pewno pierwszego nie udało by się doprowadzić do końca.

Nie pamiętam już jak tutaj trafiłem i nie wiem też jak sobie poradzę bez zaglądania tutaj chociaż raz dziennie zainspirować się, a przed wszystkim nauczyć, że robienie zdjęć to przyjemność i nie każde musi być idealne, dopracowane...

Dziękuję @Paweł za stworzenie takiego miejsca. Dziękuję, też wszystkim którzy aktywnie po przez lajki/komentarze własne zdjęcia motywowali mnie do kolejnych :)

Szymon Kuzniak Sorry to hear that but I understand your decision. Thanks to tookapic I have taken so many wonderful pictures which probably never existed otherwise (and even more poor ones just to keep the streak;)).

It were great two years but for me it also is a bit of a relief. I was thinking about ending my project anyway and probably would have by the end of the year. Now you have taken the burden from me.

Anyway I hope you will find a buyer. You have made a great service and make it live and prosper for 8 years which is not that simple in a world full of shiny new services begging for people's attention.

Good luck with all your projects.

Etherliana Dawno mnie tu nie było, sporo zmian zaszło w okół mnie i we mnie ale nadal projekt jak i ludzi tu spotkanych wspominam niezwykle ciepło.
Jestem wdzięczna że mogłam być częścią tego wspaniałego organizmu .
Rozumiem potrzebę zmiany ale uczucie smutku pozostaje.
Samych dobrych zmian Nam życzę!

@Paweł Kadysz Dziękuję!

Ana Szoc I started a long time ago and never finished even my first 365 pics. If this is a proof of something it's a proof of how I still put doing what I love in the last place. Thank you Tookapic people for your support, when I was active I felt accepted and acknowledged as a photographer. Would love to try and complete my first 365 if Tookapic stays alive.

Agnieszka Duchnicka Nie wyobrażam sobie codzienności bez tookapika. Przez te 5 lat spełniam się fotograficznie dzieki temu miejscu. Serce mi pęka. @Paweł bez Ciebie to nie byłoby to samo…Nie chce zmian☹️

Agnieszka Duchnicka Dziękuję za każdy z moich 1685 dni!!

zyrkulinka wiadomość przeczytałam już jakiś czas temu i zbieram się, żeby coś napisać... i nie jest łatwo. W porównaniu do większości z Was jestem tu krótko, ale bardzo lubię tu być :-) took a pic stał się codziennością, ważnym elementem każdego dnia, bo każdego dnia jest zadanie - zrobić zdjęcie. Mega motywacja dzięki której nie odpuszczasz, robisz zdjęcie, publikujesz i tworzysz super pamiętnik. Czasem jest to dopracowane zdjęcie, czasem szybki pstryk, bo jest gorszy dzień, a czasem relacja z podróży. Nikt Cię nie ocenia, bo każdy z nas jest tu w tym samym celu. Lubię tą społeczność i lubię widzieć codziennie Wasze zdjęcia. Świetne miejsce, świetni ludzie. Super, że powstało i mam nadzieję, że jednak pozostanie. a póki co wena jakby mniejsza :-( (ot taka konsekwencja tych newsów)

Chen YiZhou This is sad news to all of us...Tookapic is not just a simple website or product to me, as a early user, once I told myself finally i found a such a good place to do my 365 project. Great Thanks to @Paweł and the community ! No matter what happened in future, Tookapic will always in my heart.

gerlos This is really sad. I understand your motivations, I found a great value in both the platform and the community, and I hope this unique and wonderful community won't get completely lost.

Right now I stopped my 365 project, but I keep looking at the awesome photos others posted in the meantime.

Why don't we create a group somewhere else - I don't know, Flickr perhaps?

Comment was deleted

Comment was deleted

Paweł Kadysz Because it feels like it’s on life support right now. And that’s not what I want for Tookapic.

Comment was deleted

Lido I have the same feeling.

azumac I'm very sorry to hear this and I see that I'm not alone. Despite my stop and start resolutions, I have not been able to keep up with the daily postings (I do feel bad about it). But I do try not to beat myself over my shortcoming, and instead thank you and this community for a habit that's become second nature. The day isn't over unless I take at least one photo for the day. See what you have done! ;) I wish you the best for whatever your next endeavor may be.

Alok Sharma It's heartbreaking news.

This reminds of a 10 years old similar situation when I was also struggling to shut down my shop and work from home. At one end, I used to think what would happen to my customers and on the other end, it was a matter of convenience and comfort. In short, there were tons of benefits of working from home, but I was stuck in a double-minded situation.

Beginning from 2011 & all the way to the end, it took me complete one year to make the decision. Then finally in the end of 2011, I made a firm decision to shut down the shop and work from home.

Initially I was somewhat emotional but no sooner the convenience & comforts took over the emotions, and I was able to outperform.

In this case, I can completely understand Pawel's situation and how disturbing it is for him to make such a tough decision.

I have forwarded this thread to one of my friends. Hopefully something works out for Pawel.

jazzie A small update from my side: I am a bit undecided whether to continue my project on 500px or instagram, at the moment I do both, but I'm a bit more attracted by 500px.
I think 500px could be quite suitable for a 365-project (there is even a free plan on which it's possible to upload one pic a day) and it's possible to make groups and to discuss like we do here. We could make a group called 'Tookapic Refugees' or so.
I'd be happy to find and connect to some tookapeople on 500px! I tagged some of my pics with 'tookapic', so you can find me :-)

120mr It's great! I have to say that instagram is a new thing for me and I don't know 500px. But I'll choose anything just to keep in touch with tookapic refugees xD

Marta Tomaszewska I've used to post on 500px years ago, maybe my account is still valid... ;-)

I've recently found some of you on Instagram, maybe tag "#tookapicrefugee" is not a bad idea, but I still have hope that we'll be here in 2022...

Comment was deleted

Marta Tomaszewska Uh, I had flickr account somewhere during my studies, it's still alive?! :D

Comment was deleted

jazzie No news here? I still see people start new projects here from time to time and am sorry for them, because they mght not have seen this post before starting...! Or is there an information on the landing page?

120mr There is no information on the landing page, I didn't spot any. Is it mean that tookapic won't be shutdown? I was wondering a few days ago about the final date. It will we be able to upload pic till 23:59 at the last day of the year? It will be able to download pics at 1.01.22? Are there plans to fix some bugs to this date? What about the email with the rest of the details? The last one was two month ago.

Marta Tomaszewska hmm... there WAS for sure an info earlier. I've just checked in incognito mode and there is no anymore... Interesting :)

Paweł Kadysz Don't worry about your photos. You'll be able to export your photos even if you miss the deadline by few days. You will also be informed about any changes via email.

I haven't shared any updates, because there are no updates to share. I've been talking with a couple of companies interested in acquiring the site. But these were not the people I'd want Tookapic to be ran by. One of my conditions was to keep the general idea as it is. But some people want to turn Tookapic into something completely new/different. And I don't think anyone of us would want that.

I will probably have something to share about the future (or lack of) of Tookapic next week, maybe the week after. Please, be patient. I know this is not a comfortable situation for all of you to be in.

Believe me - it's not fun for me either.

120mr Thanks for the update. It isn't easy even to wait for some info - I can't imagine how hard it is to produce the info.

leopoldkot Pawel, thanks for being open about the project future, this has to be very hard for you. I have a technical question - instead of completely shutting down the project, have you considered converting the content part of the web site into a static version and hosting it under the same domain? It won't allow new photos upload, but will keep existing photo archive available for browsing. I imagine that maintenance costs (money, but mainly time) will drastically decrease.

That can serve multiple purposes:
- users will have access to their past photos and to the photos of their virtual friends
- it will be easier to find possible buyers, if you can show a last "snapshot" of the web site
- you can use it as your hard work portfolio (if you need that)

Kateli Hi !
Sorry to bother you... I would love to export my 6th year photos and am not allowed to do so before 24 days. I will probably not continue my subscription after 08.12.21 and was wondering if I will still be able to export them once not having a subscription anymore.
You know me and my albums... I've had one done of every year (5 in all) and would love to have one of my 6th (incomplete) year.
Thanks for making me obsessed with photography and helping me progress in an incredibly fast and interesting way !!
kateli (the album-lover tookapicer)
;0)

jazzie hi @Paweł! on which date will you exactly shut down tookapic? I wonder if I can continue until december 31, which would be my personal nr. 2222, or better stop next monday after 6 complete years. Don't want to end up with 2219 or so 🥴

Paweł Kadysz Please, continue. If necessary, we'll extend the deadline into first weeks of 2022.

Tomasz Bojakowski Paweł to ja pójdę za ciosem 🙂. Mi brakuje 208 zdjęć do zamknięcia mojego pierwszego projektu. Da się coś z tym zrobić? 😁🧡

Piotr Łaskawski Mnie brakuje niecałe 100 zdjęć do 2000;)

Adam Kalin @Paweł a mi brakuje 658 do pierwszego 1000, damy radę coś z tym zrobić? :D

Bartek Pielacha Hi Paweł, would 5th week count into that? Feb 1st 2022 would close my first 365 😁

Paweł Kadysz Mi brakuje tylko 7562 do 10000. ¯\_(ツ)_/¯

Piotr Łaskawski i to jest idealny punkt zaczepienia;)

Hanna Gawrychowska a mnie tylko 7.778 do 10.000 😂

Tomasz Bojakowski To może niech każdy dokończy co ma do dokończenia, a potem będziemy zamykać 😁

Maciek Korsan any news?

Paweł Kadysz Working on it. For now, I can only say that it will not be shut down this year. It's impossible to get the final decision before December 31st. No matter what that decision might be.

Artur Łobocki Any more day is a bonus :)

uglyphotos Ja miałam nic tu nie pisać, bo... Dopiero niedawno zaczęłam, żółtodziób w fotografii ze mnie okrutny i się nie znam. Ale... Ale szlag mnie zaczyna trafiać jak sobie pomyślę, że to się może skończyć... Ja się w tym krótkim czasie tak przywiązałam, nabyłam nawyku biegania z aparatem, że nie wiem jak ja bez tego miejsca ogarnę! Gdzie ja bym jeszcze kilka miesięcy temu pomyślała, że w ogóle wezmę aparat do ręki? Przecie to wiedza magiczna i tajna i nie do ogarnięcia! A to miejsce? Sami fajni i mili ludzie! A w dodatku, nie powstało by tyle moich zdjęć. Nigdy nie uwieczniłabym tylu chwil... Może nie trzeba tego zmieniać?

Paweł Kadysz UPDATE: We're collecting documents for a company that is a perfect fit for a new Tookapic owner. If everything goes smoothly, I'll have a very good news for you soon.

BUT! Nothing is yet 100% confirmed so I don't want you to get too excited. Thank you for your patience!

Tomasz Bojakowski To dobra informacja. Nawet jeśli nie na 100% ...

crybaby Na takie informacje wszyscy czekaliśmy i czekamy <333

Phillip Flores Great news! Might be a very good Christmas gift.

Bartek Pielacha Awesome newst! Fingers crossed 😁

vera 😊🙏🏻

Joanna Czy wiadomo coś nowego? Chciałam wrócić do projektu z początkiem roku i nie wiem czy zaczynać go na Tookapic

Paweł Kadysz Zebraliśmy dokumenty (jest tego kilkadziesiąt pozycji), to długi proces. Umowa nie jest jeszcze podpisana, więc nie jestem w stanie potwierdzić niczego na 100%, ale idzie to w dobrym kierunku.

Joanna To super wiadomość! Dziękuję :)

bartlomiej_w Dobrze wiedzieć, że sprawa idzie ku dalszemu działaniu Tookapic ;)

Mariusz SP6INA Hmm... od wczoraj zacząłem swoją przygodę z tookapic i wiadomość że właściciel jego chce zamknąć serwis jakoś mnie hmm... niepocieszyła. Fakt pisze o zmianie właścicielskiej, ale jednak mam nadzieję że tookapic przejmie ktoś z Polski a nie obcy kapitał. Jednak przez to że tookapic jest polski wybrałem go a nie konkurencje tj. 365project.org . I mam nadzieję że nie pożałuje decyzji.

Paweł Kadysz Jeśli zostanie, to zostanie w Polsce :)

Tomasz Bojakowski Paweł czy coś więcej już wiadomo? Ludzie odchodzą, ale też wracają. Wiem, że Cię zamęczamy wszyscy, ale dawał częściej jakiś znak 😁

Paweł Kadysz Trwa proces. I musi jeszcze trochę potrwać. Jak tylko będzie coś wiadomo, dam znać od razu.

Tomasz Bojakowski Paweł? Ktoś coś? Prokrastynacja mam nadzieję nie zawładnęła Tobą ... Jakieś dobre wieści lub jakiekolwiek?

Paweł Kadysz Domykamy proces. 8 lutego podpisuję papiery. Tyle mogę powiedzieć :P

Tomasz Bojakowski Oooo super 😍. A czy coś się znacząco zmieni dla nas? Chodzi mi o zajefajność tego miejsca. Jacy to ludzie? 😉. Twardy biznes, czy jednak mają coś wspólnego z pasją do aparatu? 😁

Paweł Kadysz Ciężko będzie znaleźć kogoś kto jest jeszcze bardziej związany z fotografią niż nowy właściciel :) Ale o tym napiszę dopiero za tydzień.

A czy coś się zmieni? Podejrzewam, że inwestor tchnie w Tookapic nowe życie. Ale generalnie zamysł serwisu pozostanie bez zmian.

pal_ma jakże fantastycznie to słyszeć!! dołączyłam dwa tygodnie temu i napisałam Basi, że tookapic będzie trwał, bo przecież dołączyłam <3 trzymam kciuki i szampana w pogotowiu

Michał Tak czułem, że nie trzeba przypominać się co pół roku... ;)

Phillip Flores Can't wait for the announcement. TBH, I've tried other sites but to me, nothing compares to Tookapic.

Tomasz Bojakowski No to odliczamy :) 6 dni do nowego Tookapic 😁

Jennifer What fantastic news!!! So glad tookapic will live on and @Paweł can still take a break and move on ❤️❤️❤️

tigg Which site other than blip? I seem to be more involved with that community than this, but of course I have been there much longer

Kazziz how about changing the topic (headline) of this talk? ^^

JarekB Thank you Kazziz. Good point! I've changed it, and it will not scare users anymore :-)